Ticker

6/recent/ticker-posts

ΜΕΓΑΛΕΣ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ ΤΗΣ Α.Γ.Ε.Β. ΣΤΟ ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ (ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΥΒΟΙΑΣ-ΒΟΙΩΤΙΑΣ) ΣΤΟΝ ΑΓ.ΚΟΣΜΑ

ΣΤΙΒΟΣ ΑΛΙΑΡΤΟΥ

Η ΑΓΕΒ συμμετείχε με εννέα αθλητές –τριες οι οποίες κατέκτησαν 4 μετάλλια συνολικά.

Η Νίκη Ξυδώνα κατέκτησε την 1η θέση στο μήκος με επίδοση 5,69 που ταυτόχρονα είναι η καλύτερη επίδοση από όλους τους ομίλους της Ελλάδος.(10 όμιλοι μέχρι τώρα).Η Νίκη είναι 14 χρονών και αγωνίστηκε με αντιπάλους έως 17 χρονών.
Επίσης στο ύψος κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με επίδοση 1,55 (ατομικό ρεκόρ 1,60) φυσικά και οι δύο επιδόσεις είναι όριο για τους Πανελλήνιους αγώνες ΠΚΑ’ ΚΑΙ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ.

Ο Ξυδώνας Κ. Γεώργιος στον ακοντισμό έλαβε την 2η θέση με επίδοση 52,75μ. και θα λάβει μέρος και αυτός στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ΠΑΙΔΩΝ-ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ υψηλό όριο 48,00μ.
Το 52,75 είναι νέο ατομικό ρεκόρ του αθλητή μας το  προηγούμενο 49,80 από το 2011.
Ο Κουτσούρης Ιωάννης στην Δισκοβολία Παίδων έλαβε την 4η θέση με επίδοση 39,80 λίγο κάτω από το όριο των Πανελλήνιων αγώνων.
Η Δέδε Ασπασία κατέκτησε την 1η θέση στον ακοντισμό με επίδοση 29,50(υψηλό όριο 35,00μ)
Η Κολοβού Κων/να με επίδοση 1,45μ. στο ύψος και μπήκε στην εξάδα του αγωνίσματος.

Επίσης συμμετείχαν οι Ξυδώνας Θ. Γεώγιος στην σφαιροβολία Παίδων, Δέδε Αριάδνη στην σφαιροβολία κορασίδων , η Πισίνα Αργυρώ στην Δισκοβολία και Ζαφείρης Δημήτριος στο μήκος Παίδων.
Όλες οι Αθλητές –τριες γυμνάζονται στο βελτιωμένο (επίστρωση ταρτάν Μήκους –Τριπλούν) ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΑΛΙΑΡΤΟΥ.